Stało się: decyzja o przystąpieniu do egzaminu CAE (Cambridge English: Advanced) podjęta. Jesteś o krok od tego wspaniałego poczucia dumy ze zdobytego certyfikatu i zrealizowania planu. Pewnie zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do CAE, by przez wszystkie jego etapy przejść z uśmiechem i bez stresu. Nie ma sprawy, już podpowiadamy!

 

Egzamin CAE – etapy

 

Egzamin CAE składa się z kilku etapów, podczas których wykażesz się znajomością języka angielskiego.

  • Reading & Use of English – najlepiej punktowane czytanie oraz znajomość struktur językowych
  • Writing – napisanie dwóch tekstów na około 220 – 260 słów. Jeden tekst pisze się na zadany temat, drugi na temat wybrany spośród trzech propozycji
  • Listening – słuchanie i odpowiedzi na pytania odnośnie tego, co się usłyszało
  • Speaking – rozmowa z egzaminatorem oraz dyskusja na temat zestawu zdjęć (tutaj uczestniczy druga osoba zdająca ten egzamin)

Co na pewno Ci się przyda podczas egzaminu CAE?

 

Oprócz wiary w swoje umiejętności i spokoju, na egzamin zabierz ze sobą:

– rozumienie tekstu (i podtekstów w nim zawartych)

– swobodne mówienie na każdy temat, używanie odpowiednich sformułowań, jak najbogatsze słownictwo

– zasady gramatyczne i ich umiejętne zastosowanie

 

Egzamin CAE – jak się przygotować?

 

Przygotowanie się do egzaminu CAE nie różni się bardzo od nauki do każdego innego egzaminu z języka obcego. Jeśli lubisz angielski, to będzie dla Ciebie przyjemność! A jeśli robisz to z obowiązku, weź oddech i dobierz sobie jak najprzyjemniejszy materiał do nauki.

Otocz się angielskim. Filmy i seriale bez napisów, lektora i dubbingu, teksty piosenek (choć może nie te najprostsze :)), gazety, czasopisma, wystąpienia polityków – te wszystkie materiały nie tylko poszerzą zasób słownictwa, ale również rozszerzą Twoje horyzonty, dzięki czemu z jeszcze większą lekkością opowiesz nawet o skomplikowanym zagadnieniu. Niekoniecznie na egzaminie CAE, bo tu królują raczej łatwe, konwersacyjne tematy.

Rozwiązuj przykładowe testy, które są dostępne w Internecie. Dobrze robić to w pewnym ograniczeniu czasowym, żeby dostosować się do warunków, które panują na egzaminie. Odrobina adrenaliny powinna podziałać motywująco!

Powtarzaj przydatne wyrażenia. Jeżeli angielski to Twoja pasja, na pewno masz też ulubione wyrażenia, które znajdą zastosowanie przy wielu tematach. Wysoko zapunktujesz i zrobisz wrażenie na egzaminatorach (a w przyszłości na przykład na rekruterach w pracy), jeśli od czasu do czasu rzucisz nietuzinkowym słowem lub idiomem. Nie masz ulubionych sentencji? Sprawdź angielskie odpowiedniki polskich zwrotów, które można dopasować do wielu tematów.

Blokada w mówieniu po angielsku – jak ją pokonać?

Przygotowuj się do każdej części egzaminu. Zdarza się, że osoby przygotowujące się do tego dużego sprawdzianu nie czują się zbyt mocni w listeningspeaking lub zniechęcają się na dowolnym innym etapie. Najchętniej w ogóle by go ominęli i wykonują najmniej ćwiczeń z tym związanych, przyjmując, że „jakoś to będzie”. Jednak zamiast zdawać się na fart, lepiej dodatkowo przysiąść właśnie nad tym nielubianym blokiem egzaminacyjnym.

Ćwicz z lektorem. Oczywiście do egzaminu CAE możesz przygotować się samodzielnie. Jednak jeśli lepiej idzie Ci praca w grupie albo potrzebujesz motywacji, dobrze sprawdzi się przygotowanie w szkole językowej. Nauka do CAE w szkole zaowocuje na pewno w mówieniu i pisaniu na egzaminie. Na etapie writing bardzo trudno obiektywnie ocenić swoją pracę i dobrze, by na Twoje dzieło spojrzało jakieś fachowe oko. A najlepiej para oczu. Natomiast jeśli będziecie razem pracować nad speaking, lektor podpowie Ci, jakich fraz warto użyć, by – nie bójmy się tego słowa – zaszpanować! I na co zwrócić uwagę podczas swojej wypowiedzi.

Jeśli chcesz przygotowywać się do egzaminu CAE ze śmiechem i w dobrej atmosferze, na pewno zrobisz to w Stacji Język. 🙂

 

Trzymamy kciuki za Twój sukces na egzaminie. Masz go już za sobą? Chętnie poczytamy, jak było!  Pochwal się w komentarzu lub na Facebooku.

2 9 votes
Article Rating