Mapy myśli, czyli jak narysować angielską gramatykę i nie tylko!

Mapowanie myśli (ang. mind maps) jest jedną z mnemotechnik, czyli technik wspomagających uczenie się i zapamiętywanie. Szczególnie polecana jest wzrokowcom, bo bazuje na tworzeniu grafik i wykresów, które oddziałują na wyobraźnię. Mapy myśli pobudzają kreatywność i porządkują graficznie zarówno zawiłe jak i proste zagadnienia (do których z nich zaliczasz angielską gramatykę?).

Aby zacząć przenosić zagadnienia na papier za pomocą mapowania wystarczy… chcieć! Umiejętności plastycznie nie są nam tu potrzebne. Technika ta sprawdza się zarówno u dzieci jak i u dorosłych i będzie doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem.

 

Mapy myśli – do czego służą?

 

W życiu codziennym posłużą nam do wszystkiego: zaczynając od planowania posiłków i list zakupów, przez podział obowiązków rodzinnych, aż po plany na wakacje. W szkole – z pewnością pomogą zapamiętać nowe informacje z biologii, fizyki czy przedmiotów humanistycznych. Nieocenione są w nauce języków obcych! W pracy zaplanujemy dzięki nim etapy i cele projektów.

 

Mapy myśli – jak je robić?

 

Ogólną zasadą map myśli jest przechodzenie od ogółu do szczegółu. Zaczynamy więc od zapisania kluczowego słowa/zdania/rysunku. Od słowa klucz tworzymy siatkę połączeń myślowych przez bardziej ogólne do tych bardziej szczegółowych. Najłatwiej będzie nam to zobrazować na przykładzie jednego z angielskich czasów.

Tworząc taką mapę zaczynamy od napisania na środku kartki jego nazwy, np. Present Simple, następnie tworzymy 4 główne strzałki, które odbiegają od słowa klucz. Są to kolejno: użycie, twierdzenia, pytania, przeczenia i od nich kolejne w których rozpisujemy poszczególne zasady, oraz przykłady użycia.

 

O czym warto pamiętać

  • używaj białej kartki (czysta powierzchnia sprzyja kreatywności)
  • rysuj mapę w poziomie (będzie bardziej czytelna i więcej pomieścisz)
  • używaj kolorów (najlepiej ustal sobie kilka, których znaczenie będzie dla Ciebie jasne, np. twierdzenia – zielony, strzałki pytania – niebieski, przeczenia – czerwony)
  • pisz drukowanymi literami
  • nie zapisuj pełnych zdań jeżeli nie jest to konieczne, skracaj co tylko się da

mapy myśli

I najważniejsze: pamiętaj, mapa myśli nie musi być piękna – ma być czytelna dla Ciebie i to Ty masz wiedzieć, co miałeś na myśli, rysując bądź zapisując daną rzecz. Mapa myśli do tego samego zagadnienia będzie zupełnie inna dla każdego, kto ją narysuje. Jeżeli jednak wcale nie czujesz się na siłach, aby podjąć próby robienia mapy myśli na kartce papieru (bo uważasz, że piszesz jak kura pazurem a z rysowaniem nie masz nic wspólnego) zawsze możesz skorzystać z pomocy nowoczesnych technologii. Wiele aplikacji i programów dostępnych w Internecie za darmo pomoże Ci w jej stworzeniu!

Załoga Stacji Język już teraz mocno trzyma za Ciebie kciuki! Obyś pokochał mapowanie myśli tak bardzo jak my!

 

Szkoła językowa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

0 0 votes
Article Rating