Gdybyśmy dostawały dolara za każdym razem, kiedy dorosła osoba mówi nam: „Dla mnie jest już za późno na naukę języka obcego…” – mogłybyśmy naprawdę sporo tych dolarów przeznaczyć na cele charytatywne. 🙂
Czy w pewnym wieku jest za późno na naukę języka angielskiego? Jeśli tak, jaki to wiek? Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Kiedy jest za późno na naukę języka? Nigdy.
Na tym w zasadzie mogłybyśmy skończyć tekst, ale mamy Ci jeszcze sporo do przekazania! Czytaj dalej, jeśli chcesz pozbyć się wymówek.
Wrodzona zdolność do nauki zaczyna zanikać w wieku 12 lat. Następuje również interferencja językowa, czyli wpływ znajomości języka pierwszego (zwykle ojczystego) na drugi, którego człowiek chce się uczyć. Można powiedzieć, że zaczynamy analizować język obcy w porównaniu do tego, który znamy. Nie jest już tak, jak za dziecięcych lat, kiedy to właściwie chłonie się język przez sam kontakt z nim.
Ale to wszystko nie oznacza, że jeśli nie zaczęliśmy uczyć się angielskiego przed skończeniem 12 lat, nie mamy już szans na jego opanowanie.
Nauka języka obcego w późnym wieku
Dorośli mają jedną ważną, kluczową do nauki postawę: motywację. To ona sprawia, że idziesz na angielski, chociaż Netflix krzyczy, że właśnie pojawił się sezon Twojego ulubionego serialu. To dzięki niej przyswajasz nowe słownictwo i robisz ćwiczenia. Co może być taką motywacją?
Najczęściej to coś, co przybywa z zewnątrz: zmiana pracy albo wyjazd za granicę. Z reguły wymaga to znajomości języka. A może po prostu chcesz zrobić coś dla siebie, rozruszać mózg, poprawić samoocenę? To również będzie dobrą motywacją. Wtedy zupełnie straci na znaczeniu to, że maluchy wprost chłoną język, a nastolatki mają ogromne zasoby pamięci do wykorzystania. Ty masz do wykonania zadanie, widzisz cel i dzięki dyscyplinie go osiągniesz! Pomyśl, że dzięki nauce języka obcego trenujesz mózg – za dziesięć czy dwadzieścia lat będziesz sobie wdzięczny… Bo taka nauka opóźnia procesy starzenia się tego ważnego organu oraz pomaga zapobiegać takim chorobom jak np. Alzheimer.
Przekonanie, że w dorosłym wieku trudniej przyswoić język bierze się też z tego, że dorośli mają za sobą kilkanaście lat spędzonych w szkołach. Jak wszyscy wiemy, polski system edukacji z reguły nie nagradza prób, a raczej karze za błędy. Dziecko nie ma jeszcze tylu negatywnych doświadczeń i zastanawia się, czy wymawia coś dobrze – po prostu mówi. To polecamy również dorosłym uczniom, ale ci najczęściej wolą nie mówić nic, niż popełnić błąd. Nie mówią, a tym samym pielęgnują blokadę i dłużej opanowują język.
Angielski dla dorosłych – nigdy nie jest za późno
Jeśli uważasz, że w Twoim wieku jest już za późno na naukę języka obcego, to prawdopodobnie tylko wymówka i opory, które można przezwyciężyć. Wystarczy pogodzić się z tym, że przyswajanie języka nie będzie przebiegało tak, jak u dzieci. Jesteś na innym etapie życia, Twój mózg działa inaczej niż u brzdąca, którego nieodłącznym atrybutem jest tornister.
Jeśli zatem naprawdę chcesz nauczyć się języka obcego w dorosłym wieku, zrobisz to. Na początek pozbądź się szkodliwego przekonania, że jesteś za stara/y. Potem postaw na systematyczność i dyscyplinę oraz pamiętaj o tym, co Cię motywuje do nauki. Założymy się, że długo nie będziesz czekać na pierwsze sukcesy!
Jeśli wciąż masz wymówki, przypomnij sobie reklamę świąteczną i dalej, z uśmiechem do nauki! 🙂
[…] Czytaj również: Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? […]