Czy Ty też jesteś przekonany, że nauka z podręcznikiem to tylko nudne wypełnianie ćwiczeń? Wielu z nas kojarzy taki schemat lekcji języka angielskiego: nowe zagadnienie w podręczniku, słuchanie z płyty, uzupełnianie brakujących słów, zeszyt ćwiczeń do wypełnienia w domu, na drugi dzień sprawdzenie zadania domowego w klasie i… tyle.

Na pewno praca z podręcznikiem nie kojarzy nam się z kreatywną nauką języka, która pobudzałaby naszą wyobraźnię. W dodatku teraz wszyscy twierdzą, że to mówienie i dogadanie się jest najważniejsze, więc należy stawiać wyłącznie na konwersacje.

Może Cię zdziwimy, ale… podręcznik jest potrzebny do skutecznej nauki języka angielskiego. Skutecznej – czyli takiej, dzięki której opanujesz wszystkie elementy języka. W tym tekście znajdziesz kilka argumentów, dzięki którym (mamy nadzieję) pozbędziesz się niechęci do uczenia się z książki. Podkreślimy też co zrobić, aby nauka angielskiego z podręcznika wyszła Ci na dobre.

Podręcznik do angielskiego nie pozwoli Ci się zgubić

Przemyślany podręcznik ma uporządkowaną treść i przewozi Cię po wszystkich stacjach języka bez żadnych turbulencji i wykolejeń. Dzięki niemu nie zaczniesz od trzeciego okresu warunkowego, jeśli nie wiesz, jak powiedzieć po angielsku, że „jeżeli wygrałbym w totolotka, kupiłbym jacht”. I jak ten jacht w ogóle wymówić.

Książka jest dostosowana do Twojego poziomu – również wtedy, kiedy od grup początkujących dzieli Cię kilkaset godzin zajęć. Dzięki temu nie będziesz ziewać na lekcjach, bo otrzymasz materiał dostosowany do swoich umiejętności.

Kserówki i notatki łatwiej jest zgubić, jeśli nie ma się opanowanej organizacji tych materiałów. Co więcej, dzięki książce niektórym uczniom łatwiej jest podtrzymać motywację. Na pewno znasz osoby – może też taką jesteś – które motywują się, kiedy widzą, że sporo lekcji już za nimi, a podsumowanie unitu nie sprawiło większych problemów.

Egzamin CAE. Jak się do niego przygotować?

 

 

Podręcznik pomaga poznać zasady

Nie przepadamy za systemami nauki, które oparte są tylko na mówieniu lub powtarzaniu za nauczycielem. Na takich zajęciach brakuje wyjaśniania reguł, które rządzą językiem. Owszem, „dogadasz się” po angielsku – tak jak wtedy, kiedy przebywasz z native’ami lub łapiesz język za granicą. Jeśli to Ci wystarczy – nie ma problemu! Bardzo dobrze, że się porozumiesz, niemniej jeśli zależy Ci również na poprawności językowej, musisz znać zasady gramatyczne. Twojemu rozmówcy robi różnicę, czy faktycznie jutro kupujesz jacht, czy tylko o tym gdybasz.

Podręcznik pomaga rozwinąć wszystkie umiejętności, w przeciwieństwie do uczenia się języka wyłącznie przez konwersację. Reading i listening są równie ważne jak umiejętność odpowiedzenia nauczycielowi na pytanie. Przyda się to podczas każdego procesu nauki, a nie tylko maturzystom albo osobom, które chcą otrzymać certyfikat C2.

Oczywiście, że nie zapominamy o najmłodszych uczniach! W Stacji Język stawiamy na kreatywne zajęcia (można je podpatrzeć na naszym fan page’u), ale to nie znaczy, że uczymy bez książki. Dzięki podręcznikowi maluchy mogą nadrobić materiał, kiedy zdarzy się, że opuszczą zajęcia przez chorobę.

Szare ćwiczenia i nudne kserówki nie mają szans działać na naszą wyobraźnię. Bez obaw! Rynek pełen jest kolorowych podręczników z pięknymi ilustracjami. Oczywiście nie szata zdobi materiał z angielskiego i ważne, by treść książki była spójna i konkretna. A wtedy mamy mieszankę pozytywnie wybuchową, bo zdjęcia korespondują z tym, czego mamy się nauczyć. Głowa łączy fakty, tworzą się skojarzenia, a słownictwo o wiele prościej się przyswaja.

Jaki to jest dobry podręcznik?

Sama książka to nie wszystko. Musi być bardzo dobra, ale taki sam ma być nauczyciel. Podręcznik to oczywiście tylko baza, której lektor powinien używać tak, by uczniowie jak najwięcej skorzystali.

Jeżeli uczęszczasz do szkoły językowej, prawdopodobnie nie masz możliwości wyboru podręcznika i pozostaje liczyć na to, że lektorzy wiedzieli, co czynią. 🙂 Natomiast jeżeli jesteś nauczycielem, pamiętaj, aby książka do angielskiego dla Twoich uczniów:

  • była ciekawa,
  • była dobrana do poziomu uczniów,
  • rozwijała wszystkie aspekty języka (mówienie, pisanie, słuchanie, czytanie),
  • tworzyła z Tobą zgrany duet.

Czytaj również: Jak się uczyć żywego języka?

Mamy nadzieję, że podręcznik nie będzie Ci się już kojarzył z monotonią albo ze stresem, bo „o nie, zaraz będzie zadanie ze słuchu!”. Zapewniamy, że w Stacji Język na pewno polubisz pracę z książką do tego stopnia, że z niecierpliwością będziesz wypatrywać kolejnych lekcji. Do zobaczenia!

0 0 votes
Article Rating