Jak Brytyjczycy spędzają Boże Narodzenie? Z okazji zbliżających się Świąt przyjrzymy się najpopularniejszym zwyczajom panującym w Wielkiej Brytanii i podsuniemy Wam związane z nimi słownictwo. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziecie mogli nim błysnąć w towarzystwie!

 

Terrible jumpers wychodzą z szafy

Nawet jeśli pogoda nie zapowiada zbliżających się Świąt, będąc na Wyspach trudno je przegapić, bo wielu Brytyjczyków w grudniu przyodziewa terrible jumpers, czyli świąteczne swetry. Przy doborze swetra nie trzeba przeglądać magazynów z ostatnimi krzykami mody, wprost przeciwnie: nie bez powodu potoczna nazwa tego odzienia to terrible jumper, a więc im mniej stylowy i tandetny, tym lepiej. Do świątecznych swetrów noszonych w Wielkiej Brytanii nazwa przymiotnik ugly przylgnął tak mocno, że nawet na Amazonie mają swój specjalny dział.

Po wystawach w sklepach odzieżowych w Polsce widać, że ten zwyczaj zaczyna się czaić również na Polaków. To co, czas na małe zakupy?

 

Christmas pantomime bawi do łez

Nie tylko komentowanie swetrów świątecznych towarzyszy jest atrakcją dla Brytyjczyków w te wyjątkowe dni. Ogromną popularnością cieszą się Christmas pantomime, dzięki którym mieszkańcy Wysp zaśmiewają się czasem do łez. Przedstawienie to jest uwspółcześnioną wersją znanej opowieści, np. „Śpiącej królewny”, „Alladyna”, „Piotrusia Pana”. Choć pantomimy najczęściej powstają na bazie baśni, są dobrą rozrywką nie tylko dla dzieci, bo nie brakuje w nich dwuznacznych żartów. Aktorzy z reguły mają doskonały kontakt z publicznością, a więc można spodziewać się świetnej interakcji między dwoma stronami tego przedstawienia. Nic dziwnego, że żal przegapić takie wydarzenie!

Ci, którzy nie mają możliwości wybrać się do teatru, mogą liczyć na specjalne, świąteczne odcinki najpopularniejszych programów telewizyjnych. Takie wydanie miały już The Office czy Mr Bean. W tym roku Brytyjczycy obejrzą m.in. Not Going Out Christmas Special, Top of the Pops Christmas i Call the Midwife Christmas Special.

 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii smakuje jak bakalie

„No dobrze, a co z tym jedzeniem???” – zapytacie. Spieszymy donieść, że w Wielkiej Brytanii nie uświadczycie na świątecznym stole pierogów czy karpia. Jest za to roast turkey, czyli pieczony, nadziewany indyk. Jeśli chcemy przekąsić coś niesłodkiego, polecają się pigs in blankets – kiełbaski otoczone bekonem.

Na brytyjskim stole w święta nie znajdziemy makowca, a pierwsze skrzypce grają bakalie (delicacies) w różnych odsłonach. Pierwsza to christmas pudding. Czy to budyń? Nie tym razem! To ciemne ciasto z bakaliami, mocno nasączone alkoholem. Podobny skład druga opcja: christmas cake, które dodatkowo polane jest marcepanową masą. Ostatnia odsłona z bakaliami to mince pies, czyli babeczki wypełnione masą pełną smażonych rodzynek.

 

Boxing Day poleca się na zakupy

Świąteczne kalorie Brytyjczycy spalają… Na zakupach. 26. grudnia, czyli Boxing Day, bywa dniem podobnym do Black Friday, bo wszyscy kierują się do sklepów pełnych promocji i wyprzedaży (zatem niewiele ma wspólnego ze swoim pierwotnym przesłaniem, kiedy to wręczano prezenty osobom z niższych warstw społecznych). Mieszkańcy Wysp swoje kroki kierują również do rodziny i znajomych, bo drugi dzień Świąt jest – jak w Polsce – dniem wolnym od pracy.

 

Słówka czy gramatyka? Od czego zacząć naukę języka

 

Pociekła Wam ślinka na myśl o pieczonym indyku, a w drugi dzień Świąt wolelibyście pobiegać po sklepach? Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii ma swój urok, ale Święta po polsku na pewno nie wypadają na jego tle gorzej. Przede wszystkim mamy Wigilię, która jest najbardziej odświętna z tych wyjątkowych trzech dni. Na Wyspach 24. dzień grudnia wyróżnia się od innych tylko tym, że w domach wiesza się świąteczne skarpety. Pewnie niejeden Brytyjczyk chętnie spędziłby Wigilię w polskim domu. 🙂

Stacja Język życzy Wam wesołych Świąt! Oby o północy zwierzęta przemówiły ludzkim głosem. Jeśli okaże się, że mówią po angielsku, jako nasi uczniowie na pewno nie będziecie mieli kłopotu z rozmową z nimi.

5 1 vote
Article Rating