W Internecie krąży taka historia o Picasso: siedział sobie artysta przy kawie i jakiś upierdliwy turysta za wszelką cenę chciał, by ten coś dla niego namalował. Picasso nie odmówił, wyskrobał majstersztyk na serwetce szybciej niż Ty przeczytasz tę notę, wręczył ją turyście, ale zażądał niemałej kwoty za wykonanie szkicu. Turysta oczywiście się oburzył.

JAK TO?!?! Przecież to trwało kilka minut.

A artysta (chciałabym widzieć jego wyraz twarzy w tym momencie) stwierdził, że…

Nie nie, to mi zajęło 40 lat.

Historia – prawdziwa czy nie – oddaje sedno dzisiejszego wpisu. Bo my powiemy sobie dziś o cenach kursów językowych i stawkach dobrego lektora. Czy to dobrze świadczy o szkole, jeśli kursy nie są najtańsze w mieście?

 

Dobry lektor i dobra szkoła językowa od zaplecza

 

Przychodzisz na zajęcia na 16: trochę pogadane, czytanka zrobiona, słownictwo powtórzone i już wybija 17. W zależności od tego, jakim rodzajem ucznia jesteś, to dla Ciebie „tylko” lub „aż” godzina zajęć. Dla lektora zajęcia to już wisienka na torcie przygotowań, którą śmiało możesz zjeść!

Lektor lepił ten tort, najczęściej wkładając w to sporo czasu i wysiłku. Warstwy tortu to:

  • lata nauki języka, które powinny być fundamentem tego wypieku. Co więcej, dobry lektor nie spoczywa na laurach i rozwija się językowo całe życie, tak jak sam język, który zmienia się. Nauka języka trwa całe życie,
  • czas, który lektor przeznacza na przygotowanie się do zajęć: zapoznanie się z podręcznikiem, formą zadań, a jeśli jest kreatywny to również na aranżowaniu zadań, wymyśleniu gier i dodatkowych ćwiczeń do podanego zagadnienia,
  • pieniądze włożone w dodatkowe materiały, gadżety, narzędzia, które ułatwiają i uprzyjemniają naukę,
  • czas i pieniądze włożone w przeróżne warsztaty i certyfikaty, udział w konferencjach,
  • lata zdobywania doświadczenia w nauczaniu różnych grup wiekowych w różnych branżach i pracowanie na dobrą opinię.

 

Dobry lektor – dobra stawka

 

Jeśli stawka lektora wydaje Ci się za wysoka, sprawdź jego warsztat i kwalifikacje. Te imponujące na pewno znajdą odzwierciedlenie w cenie. Co będzie stało za bardzo niskimi stawkami? Spróbujemy odpowiedzieć Ci…pytaniami.

Czy wybitny neurochirurg będzie pracował jak za darmo? Czy oddasz swoje włosy w ręce fryzjera, którego umiejętności nie jesteś pewna i nie ma dobrych opinii? Czy jedzenie fast foodów z dziwnie pachnącej knajpy na rogu ma coś wspólnego z odżywczym jedzeniem? Wykształcony lektor, który spędził lata na nauce języka, poświęcał czas i pieniądze na przeróżne certyfikaty i szkolenia, oferuje wysoką jakość zajęć. Zna swoją wartość i będzie się cenił.

Wyszło nam 6 warstw tortu! Wisienkę oddam Ci bez żalu, a warstwy z chęcią opanuję sama. 🙂 Omnomnom.

5 1 vote
Article Rating