Teorie mówiące o tym, że mózg się nie zmienia przez całe życie, są już dawno nieaktualne. Wiadomo natomiast, że najgorsze, co możesz zrobić swojemu mózgowi, to przestać się uczyć. Mamy nadzieję, że ten tekst zachęci Cię do podjęcia językowego wyzwania! Bo dzięki nauce języka obcego znacznie poprawisz kondycję swojego mózgu.
Nauka to trening dla mózgu
Słowo „trening” najczęściej odnosimy do ciała. Myślimy o bicepsie, innych mięśniach, o sile. Tymczasem spokojnie możemy kojarzyć to słowo również z mózgiem! Tak jak trening siłowy sprawia, że mięsień staje się mocniejszy i większy, tak nauka języka wpływa na strukturę mózgu i poprawia zdolności zapamiętywania. Wzmacnia te połączenia synaptyczne, które już istnieją, i tworzy nowe.
O tym, że mózg to niesamowity organ, nie musimy wiele pisać, bo pewnie o tym wiesz. Ciekawe, czy obiło Ci się też o uszy, że nauka języka angażuje różne części mózgu. Fonologia, leksyka, ortografia, gramatyka… Sporo tego! To właśnie dzięki temu mózg pracuje wszechstronnie.
W czasie mówienia w obcym języku (i tak samo w ojczystym) nie myślisz: „O, właśnie używam gramatyki, a teraz weszła leksyka…”, robisz to automatycznie. W tym czasie różne obszary mózgu wspaniale ze sobą współpracują i długo by szukać czynności, przy której dzieje się to na podobnym poziomie.
Mózg to wspaniały organ – pomóż mu być w formie!
Badania wskazują na to, że nauka języka obcego (bądź języków obcych) zwiększa koncentrację, zdolność skupienia uwagi i podejmowania decyzji. Przyznaj, że to niesamowicie potrzebne w dzisiejszym świecie! Na co dzień jesteśmy bombardowani tysiącami komunikatów, a byle szum jest w stanie nas rozproszyć. Jeśli nauka języka może choć minimalnie poprawić koncentrację i pomóc w innych dziedzinach życia, good for us!
Wiadomo już, że nauka języka obcego opóźnia procesy starzenia się mózgu, a objawy demencji starczej u osób uczących się całe życie występują później. U każdego z nas ilość szarych komórek maleje z wiekiem, ale można to opóźnić właśnie za sprawą nauki języka obcego.
Pewnie myślisz teraz głównie o swoim mózgu, ale jeśli chcesz zrobić coś dobrego również dla zdrowia swoich rodziców, zachęć ich do zgłębienia języka obcego. Wiemy, że to może być trudne, ale proste słówka wejdą do głowy każdemu i wiek nie jest tu wymówką. Seniorzy najchętniej czytają książki i rozwiązują krzyżówki, co nie zmienia faktu, że można nieco poszerzyć wachlarz ich rozrywek, jeśli tylko tego chcą.
Czytaj również: Kiedy jest za późno na naukę języka obcego?
Zachowaj kontakt z językiem
Czas kwarantanny dla wszystkich jest na swój sposób trudny. To normalne, jeśli nie chce Ci się teraz pracować ani rozwijać. A może jest odwrotnie i nie chcesz zgubić wypracowanej wcześniej regularności? Pamiętaj zatem, że nawet niewielki, krótki kontakt z językiem przyniesie korzyści. Najmniejszy wysiłek? Seriale po angielsku. O innych sposobach pisałyśmy tutaj: Jak uczyć się żywego języka angielskiego?
W ramach dzisiejszego kontaktu z angielskim możesz przeczytać tekst o korzyściach, które płyną z nauki języka obcego (odpowiedni dla osób na poziomie B1+ i dla ambitnych z B1 :)) : What happens to your brain when you learn a new language?
Polecamy też dwuminutowy film na Youtube, który będzie zrozumiały dla powyższych grup, a także dla uczniów na poziomach A1 i A2, którzy chcieliby wyłapać kontekst wypowiedzi i ciekawe słownictwo. W razie czego – służymy pomocą na fan page’u Stacji. 🙂