Na rynku znajdziesz wiele ofert zajęć językowych, a wybór najlepszej niejednokrotnie sprawia kłopoty. Przeglądając różne oferty pamiętaj zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Czym cechuje się dobra szkoła językowa i co powinno sprawdzić się przy jej wyborze?
Szkoła językowa oferuje kurs dopasowany do potrzeb
Pamiętaj, że kursy przygotowujące do egzaminów (np. maturalnego, FCA) prowadzone są inaczej niż standardowe kursy dla młodzieży licealnej. Jeżeli obawiasz się, czy Twoje dziecko poradzi sobie na egzaminie – wybierz kurs typowy dla zbliżającego się egzaminu. Jeżeli dziecko bardzo dobrze radzi sobie w szkole, a Ty chcesz, aby rozwijało swoje umiejętności – dopytaj, czy realizowany program wyprzedza podstawę programową realizowaną w na lekcjach.
Monitoruj postępy swojego dziecka
To kwestia bardzo indywidualna. Zapytaj, czy szkoła oferuje możliwość monitorowania postępów. Tym samym nie dowiesz się z końcowego certyfikatu, że dziecko przez cały rok tylko biernie siedziało na zajęciach.
Czy warunki w szkole językowej sprzyjają nauce?
Sala i jej wyposażenie powinno być dostosowane do potrzeb danej grupy wiekowej. Wybierz się do szkoły i obejrzyj salę, w której ma uczyć się Twoje dziecko lub Ty sam. Wysokie ławki i stoły? Dla pięcolatka to raczej słaby pomysł. Brak miejsca na zabawy ruchowe? To wróży bierne siedzenie malucha w ławce. Sala przepełniona misiami i lalkami? Nastolatek i dorosły poczuje się tam nieswojo. Słabo oświetlona sala, z, o zgrozo, ciemnymi ścianami? W takim wystroju chyba nikt nie chce przebywać w żadnej sytuacji.
Szkoła językowa a realizowany program nauczania
Warto dopytać, czy szkoła pracuje według określonego programu i ma ustalony porządek zajęć. Strzeż się szkół, w których zajęcia są prowadzone w sposób przypadkowy, polegają na wypełnianiu przypadkowych kserówek, a w grupach często zmienia się lektor. Ostatni punkt wpływa niekorzystnie nie tylko na naukę maluchów, u których burzone jest poczucie bezpieczeństwa, ale również i u dorosłych, którym często trudno jest się ponownie otworzyć przed nowym prowadzącym.
Jakie techniki wykorzystuje szkoła językowa podczas zajęć?
Nawet jeśli jesteś laikiem w tym temacie, warto dopytać, czy podczas zajęć wykorzystywane są jakiekolwiek techniki nauczania. Terminy jak mnemotechniki (sposoby efektywnego zapamiętywania), czy TPR (chłonięcie nauki całym ciałem) mogą Ci nic nie mówić – to nic! Poprosisz lektora o dodatkowe informacje lub, jeśli wolisz, sprawdzisz szczegóły w Internecie. Wtedy będziesz pewien, że na zajęciach nie będziesz tylko odklepywać podręcznika.
Cena za szkołę językową
Cena kursu jest kusząco niska? Niestety, zbyt niskie ceny rzadko idą w parze z jakością. Ponadto każde miasto może mieć inne stawki. Zrób rozeznanie i porównaj je. Pamiętaj, wyznacznikiem ceny jest nie tylko liczba oferowanych godzin dydaktycznych, ale również cała otoczka zajęć: materiały dodatkowe, gadżety, stosowanie nowoczesnych techniki nauczania, ciągłe doskonalenie i szkolenie się kadry. Wszystko to przekłada się na efekty w nauce: Twojej i Twojego dziecka! Więcej o tym, za co płacisz, znajdziesz w tekście dobrym jak tort.
Szkoła językowa a umowa
Oczywista sprawa: przejrzyj ją dokładnie i zwróć uwagę na okres wypowiedzenia. Chyba nie chcesz płacić z góry za rok bez możliwości wycofania się z kursu w trakcie jego trwania? Wybierz bądź wynegocjuj okres wypowiedzenia, który będzie Ci odpowiadał. Trzy miesiące to dość długo, my polecamy ten miesięczny.
Dobrnąłeś do końca! Gratulujemy i mamy nadzieję, że dokonasz dobrego wyboru przy wyborze szkoły!