Szkoła jezykowa czy korepetycje? Zajęcia grupowe, w parze, a może jednak indywidualne? Wrzesień już zapukał do naszych drzwi, więc warto dobrze rozważyć każdą z opcji i wybrać najlepszą dla siebie!
Początek września to czas, kiedy z każdej strony zasypani jesteśmy różnymi ofertami szkół językowych i korepetytorów. O tym, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę, przeczytacie w tym tekście.
Korepetycje: więcej wad czy zalet?
Zacznijmy od kuszących ceną korepetycji z dojazdem do domu… Tu chyba można by zakończyć wymianę zalet tej formy nauki języka obcego. Zadajmy sobie pytanie, z czego wynika niska cena korepetycji domowych (o tym, co powinno składać się na cenę kursu językowego przeczytasz tu, w tekście pysznym jak tort).
Większość korepetytorów to studenci. Nie chcemy absolutnie umniejszać umiejętnościom językowym tej grupy, jednak rodzicowi samemu zwykle trudno je ocenić. Niestety, często polegają one na niezbyt przemyślanym wypełnianiu kserówek z różnych podręczników. Co za tym idzie? Brak konkretnego planu metodycznego nauki lub pomocy w odrabianiu lekcji. Jeżeli to jest to czego oczekujesz, korepetycje będą dla Ciebie idealne. Osobista prośba: upewnij się, proszę, że to dalej jest tylko pomoc w pracach domowych, a nie wykonywanie ich za dziecko (to naprawdę na dłuższą metę nie zdaje egzaminu).
Drugą zaletą korepetycji jest dojazd do ucznia. To super opcja jeżeli w pobliżu nie ma dobrej szkoły językowej albo z innych przyczyn uczeń jest uziemiony w domu. O zaletach szkoły językowej więcej pisaliśmy tu.
Korepetycje: czy warto?
Korepetycje są odpowiednie dla uczniów, którzy mają bardzo duże problemy w nauce albo tych, którzy potrzebują nadrobić zaległości w szkole. Przydadzą się też uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (może się zdarzyć, że dziecko ma przeciwwskazania do pracy w grupach ze względu na różne bardzo rozwinięte zaburzenia). Do wad tej formy lekcji musimy zaliczyć brak możliwości rozwijania kompetencji społecznych.
W zajęciach 1:1 uczeń zawsze ma za partnera nauczyciela – stawia go to z góry na przegranej pozycji, co u wielu może skutkować brakiem motywacji zewnętrznej i wewnętrznej. Osłuchuje się tylko z jednym akcentem, a przecież w prawdziwym życiu będzie rozmawiał nie tylko ze swoim lektorem.
Decydując się na zajęcia indywidualne zabieramy sobie możliwość “niepopełniania błędów innych”. Uczeń słyszy przecież tylko swoje błędy, które samemu zwłaszcza na początkowych etapach nauki trudno jest wyłapać i poprawić. A przecież, jak mówi stare przysłowie, najlepiej uczyć się na błędach, a jeszcze lepiej cudzych. Jeśli zatem rozważasz zajęcia indywidualne, warto również spojrzeć na ofertę takich zajęć w szkołach językowych, gdzie lektor na pewno dopasuje program nauczania do Twoich potrzeb.
Szkoła językowa: jeszcze więcej zalet
Co zatem ma do zaoferowania szkoła językowa? Zajęcia, które rozwijają kompetencje społeczne, dają szansę osłuchania się z różnymi akcentami i zauważania cudzych błędów. Łatwiej też na nich o motywację zewnętrzną. Temat motywacji w zajęciach grupowych dotyczy tak samo mocno dzieci jak i dorosłych uczniów. Przyznajmy: to że koleżanka z grupy nauczyła się na blachę całej tabeli czasowników nieregularnych troszkę wjeżdza nam na ambicję, prawda? Zajęcia w grupie są też bardziej dynamiczne niż zajęcia indywidualne czy w parach. Jeszcze jednym, kluczowym, plusem szkoły językowej są warunki, które sprzyjają nauce, m.in. gama podręczników, słowników, gier, oraz tablice interaktywne.
Co będzie najlepsze dla Ciebie lub Twojego dziecka? It’s up to you. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości zajęć, profesjonalnym podejściu do ucznia i wspaniałej atmosferze – zapraszamy do Stacji!
W tamtym roku moje dziecko miało prywatne zajęcia w domu. Jednak syn sam stwierdził, że mimo tego, że się uczy angielskiego to wstydzi się mówić po angielsku. Dlatego po wspólnej rozmowie, ustaliliśmy, że może jednak lepsze będą dla niego zajęcia w grupie. Zapisałam go do szkoły, po pozytywnych opiniach od innych rodziców z klasy mojego syna. Mam nadzieję, że to była dobra decyzja i dzięki zajęciom z rówieśnikami, syn przełamie barierę językową.
Zajęcia grupowe powinny pomóc synowi przełamać barierę. Współpraca z rówieśnikami nie tylko pozwoli mu praktykować angielski, ale również wzmocni pewność siebie. Trzymamy kciuki za syna!