Gry planszowe są podstawą rodzinnej rozrywki od dziesięcioleci, i nie bez powodu. Oprócz tego, że dają mnóstwo frajdy, są potężnym narzędziem do nauki i rozwoju.
Z tego wpisu dowiesz się, jak gry planszowe mogą pomóc młodym ludziom w zdobyciu ważnych umiejętności i rozwinięciu cech, które przydadzą im się w życiu.
Planszówki pomagają krytycznie myśleć i szukać rozwiązań
Gry planszowe (jak również inne, bez planszy :)) często wymagają od graczy krytycznego i strategicznego myślenia – bez tego nie ma szans na wygraną! Niezależnie od tego, czy chodzi o próbę przechytrzenia przeciwnika w grze w szachy, czy też o umiejętne wyciągnięcie drewnianego klocka z Jengi, gry uczą cierpliwości, obierania strategii i przewidywania następstw swoich ruchów. Dzięki temu uczymy się świadomie podejmować decyzje.
Komunikacja i umiejętności społeczne
Wiele gier planszowych jest zaprojektowanych tak, by można było w nie grać w kilka osób, co może pomóc młodym ludziom rozwinąć umiejętności komunikacyjne i społeczne. W prostej grze Monopoly przyda się umiejętność negocjacji, a w tytułach kooperacyjnych – takich jak np. Pandemia – w cenie jest współpraca w rozwiązywaniu problemu. Planszówki pomagają dzieciom i nastolatkom w nauce skutecznej komunikacji i słuchania innych. Może to być szczególnie cenne dla młodych ludzi, którzy mają problemy z interakcjami społecznymi, są nieśmiałe lub introwertyczne.
Gry planszowe są też świetnym łącznikiem między pokoleniami. Widok wnuków grających z dziadkami w karty rozczula jak mało co, a czas spędzony z własnymi dziećmi przy planszówkach jest zwykle jednym z najbardziej wartościowych.
Matematyka i rozumowanie przestrzenne
Gry planszowe często wymagają umiejętności matematycznych i rozumowania przestrzennego: gracze muszą obliczać wyniki, śledzić zasoby i wykonywać strategiczne ruchy w oparciu o układ planszy. Na przykład Osadnicy z Catanu uczą graczy handlowania zasobami i budowania osad, a to pomaga lepiej zrozumieć relacje przestrzenne czy najprostszą matematykę.
Jak ćwiczyć skupienie? Pomogą planszówki
Tak wiele uwagi zwraca się na to, że nasze życie jest pełne rozpraszaczy, a młodzi ludzie mają kłopot ze skupieniem się. Z pomocą przychodzą planszówki – wiele gier wymaga od graczy zapamiętania zasad, strategii i innych ważnych informacji – wszystko po to, żeby wygrać. Tu świetnie sprawdzają się na przykład gry o mechanice memory: jak sama nazwa wskazuje, wymagają od uczestników głównie pamiętania. 🙂
Zobacz również: Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna, czyli jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego
Kreatywność i wyobraźnia
Niektóre gry, takie jak Dungeons & Dragons, pozwalają graczom na wykorzystanie wyobraźni i kreatywności do tworzenia unikalnych postaci, fabuły i scenariuszy gry. Zachęcaj dzieci do kreatywnego myślenia i odkrywania własnej wyobraźni właśnie za sprawą gier fabularnych! Może to być szczególnie cenne dla młodych ludzi, którzy interesują się pisaniem, opowiadaniem lub innymi kreatywnymi zajęciami.
Bądź fair!
Gry planszowe mogą również pomóc młodym ludziom nauczyć się ważnych lekcji na temat sportowej postawy i zasad fair play. Grając w gry, które wymagają od graczy zmiany stron, przestrzegania zasad i szacunku dla przeciwników, młodzi ludzie uczą się porażek, jak również przyjmowania sukcesu. To cenna lekcja dla dzieci, które dopiero uczą się przegrywać lub mają skłonność do nadmiernej rywalizacji.
Zobacz również: Grywalizacja na angielskim. Świetna w szkole i w domu
Gry planszowe to też doskonały sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym w uczeniu się języka obcego. Co Ty na to, by Twoje dziecko doświadczyło tego w praktyce? Obserwuj fan page i konto na Instagramie Stacji Język, żeby być na bieżąco z porankami planszówek, które organizujemy. Zrelaksuj się lub jedź na weekendowe zakupy, a Twoje dziecko przyprowadź do Stacji, żeby wspólnie z rówieśnikami mogło odkrywać moc planszówek. 🙂