A więc wpisujesz w wyszukiwarkę „nauka angielskiego od zera” i sprawdzasz, co zaproponuje Ci wujek Google? Skoro jesteś na tej stronie, to zaproponował Ci nas, a my chętnie Ci opowiemy o tym procesie. Bez ściemy i obietnic, że każda osoba po miesiącu nauki jest w stanie dogadać się z obcokrajowcem.

Spójrzmy na realne sposoby na naukę języka od zera, które niemal każdy jest w stanie wprowadzić w swoje zabiegane życie.

W nauce ważne jest… nastawienie

Zgadzamy się, że to brzmi banalnie, ale od Twojego nastawienia zależy niemal wszystko. Na przykład:

  • To, jakie cele w nauce angielskiego sobie wyznaczysz.
  • To, jak często będziesz siadać do nauki.
  • To, czy wytrwasz w nauce.

Upewnij się, że traktujesz swój plan o nauce języka poważnie. Jeżeli nie jest to Twoje postanowienie (podejmujesz je, „bo wszyscy tak robią”) albo nie wiesz, po co Ci właściwie ta znajomość angielskiego, to szybko odpuścisz cały proces.

Czasem szuka się cudownych recept na naukę, a tak naprawdę największym sprzymierzeńcem staje się cierpliwość i świadomość, że nauka języka angielskiego od zera to złożony proces.

Nawyki w samodzielnej nauce angielskiego

Jeśli naukę od zera rozpoczynasz w szkole językowej, nauczyciel przeprowadzi Cię przez cały proces. Wtedy otaczanie się angielskim, uczenie się żywego języka i poszerzanie słownictwa będzie Twoim dodatkowym zadaniem po lekcjach. Co jednak jeśli stawiasz na samodzielną naukę?

Możliwości do otaczania się językiem angielskim są obecnie nieograniczone. Możliwe, że Twoje pierwsze wybory będą jak pierwsze kroki w każdej czynności: intuicyjne, czasem nieudane. Mimo to dąż do tego, aby styczność z angielskim stała się Twoim nawykiem. W Twoim planie dnia nie pojawią się nagle bonusowe godziny, które będziesz mogła poświęcić na naukę. Jak znamy życie, będzie odwrotnie: a tu nadgodziny, a tu dziecko się rozchoruje, a to Ty złapiesz infekcję czy niespodziewanie będziesz musiał(a) komuś pomóc. Angielski zejdzie na dalszy plan, ale jeżeli będziesz mieć nawyk otaczania się nim, to nawet niespodziewane wydarzenia nie wybiją Cię z rytmu na długo.

Grunt to się nie poddawać i jeśli któraś z metod zawiedzie, próbować innej. Podcasty Ci nie pasują? Oglądaj seriale. Czytanie gazet po angielsku Cię zniechęca? Wróć do podręcznika. Ważne, żeby pierwsza porażka czy bezowocne próby zrozumienia jakiegoś tekstu w obcym języku nie zniechęciły Cię do nauki.

1000 słów po angielsku – czy to ma sens? 

Na pewno znajdziesz porady mówiące o tym, żeby nauczyć się 100 czy 1000 najpopularniejszych słów po angielsku. Jednak znajomość pojedynczych słów, w oderwaniu od całej gramatyki, nie zda egzaminu. Dosłownie i w przenośni. Warto potraktować naukę języka całościowo. Jeśli dobrze działają na Ciebie tego rodzaju cele, postaw na podstawowe wyrażenia. Na tym etapie nie musisz skupiać się na konstrukcjach gramatycznych, a nauczyć się popularnych zwrotów, których łatwo użyjesz w praktyce. Tu przydają się pytania o drogę, odjazd komunikacji miejskiej, zwroty użyteczne w restauracji czy opowiadanie o przeżytym dniu albo planach na jutro.

Nauka angielskiego od zera – konwersacje

Przyzwyczajaj do angielskiego nie tylko swoje myśli, ale i gardło. 🙂 To bardzo ważne, by już na samym początku nauki mówić na głos choćby pojedyncze słowa i zdania.

Wielu dorosłych uczniów ma problem z blokadą językową. Zadbaj o mówienie po angielsku na samym początku, a nie nabawisz się dodatkowego kłopotu, którego trzeba się będzie pozbyć. Nie obawiaj się błędów – nie wszystko musisz idealnie wymawiać już na początku nauki.

Co jest ważne w nauce angielskiego od zera?

Jako nauczycielki oczywiście polecamy Ci naukę pod skrzydłami doświadczonych lektorów, a najchętniej w grupie – bo grupa ma ogromną moc. Jeżeli jednak wolisz zacząć naukę angielskiego od zera samodzielnie, pamiętaj, że ważne są:

  • Plan nauki i nawyki
  • Uczenie się przydatnych zwrotów i wyrażeń
  • Otaczanie się językiem angielskim w codziennym życiu
  • Mówienie po angielsku, nawet tylko do siebie.

 

Polecamy Ci też kilka tekstów z naszego bloga, które przydadzą się na początku Twojej przygody – zarówno z językiem angielskim, ale i innymi językami obcymi:

Dlaczego wymowa jest ważna

Słownik to Twój przyjaciel

Aplikacje do nauki języka – czy to coś dla Ciebie?

10 sposobów na skuteczną naukę języka obcego

Angielski w 3 miesiące: hit czy s(hit)?

Jak uczyć się żywego języka?

Blokada w mówieniu: Jak ją pokonać? 

0 0 votes
Article Rating