Nadeszły wakacje! Twoje pociechy pewnie już się cieszą na myśl o dniach, które upłyną pod znakiem zabawy i błogiego lenistwa. A Ty – o czym myślisz? Być może zastanawiasz się, jak sprawić, by maluch nie stracił kontaktu z językiem angielskim w trakcie wakacji. Dobrze, że tu jesteś, bo mamy dla Ciebie garść porad.

Czy dziecko zapomni język przez kilka tygodni?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo każde dziecko jest inne. Ale niezależnie od predyspozycji dziecka, możesz sprawić, że maluch będzie otoczony angielskim (czy jakimkolwiek językiem, którego się uczył w czasie roku szkolnego). Tutaj świetnie sprawdzą się piosenki, piosenki… i jeszcze raz: piosenki! Dziecko nie musi się na nich skupiać, może być akurat zajęte budowaniem z klocków albo malowaniem. A muzyka z angielskimi słowami niech gra w tle. Możliwe, że potem całą rodziną będziecie je nucić.

Piosenki to świetny sposób, by urozmaicić zabawę. Łapanie baniek mydlanych przy utworze „Pop the bubbles” od Super Simple Song nabiera nowych kolorów! A przy okazji dziecko zapamiętuje słówka blow, stop oraz utrwala liczenie po angielsku.

 

Bajki po angielsku

Bajki w języku angielskim to złoto dla umysłu dziecka – i wcale nie chodzi o to, by posadzić je przed telewizorem i sprawić, by zapomniało o świecie. Aby oglądanie bajek było maksymalnie pożyteczne, trzeba je odpowiednio dobrać do wieku. Uczniom klas 1-3 polecamy serię Fruit Salad. Dzieciaki znajdą tam proste słowa, a każdy odcinek niesie za sobą morał. Owoce poruszają tematy i problemy bliskie dzieciom, takie jak np. wspólna zabawa czy zero agresji.

Jak sprawić, by bajki dawały jeszcze więcej korzyści? Świetnym sposobem jest wspomnienie dziecku, że będzie oglądało bajkę, a po niej będziemy chcieli, by opowiedziało jej treść rodzicom lub rodzeństwu.  Metoda ta była „testowana” przez Paulinę, która prowadzi Stację Język Kids, na dzieciach w wieku 6 lat. Przyniosła świetne rezultaty!

Dobra strona smartfona

Twoja pociecha bardzo lubi korzystać ze smartfona? Zachęć ją, aby wykorzystywała go również do kontaktu z angielskim. Aplikacje takie jak Quizlet, Wordwall, Anglomaniacy) będą idealne dla nieco starszych dzieci. Nasi uczniowie (od pierwszej klasy wzwyż) do wielu zagadnień leksykalnych dostają stworzone przez nas zestawy w Quizlecie z nieograniczonym dostępem – warto im o tym przypominać przez cale wakacje. To pomoże im utrwalać słownictwo w przyjemny sposób.

Świetnym pomysłem jest też zmiana języka menu w smartfonie na angielski. 

Nauka przez zabawę – to lubimy!

Ciekawą opcją dla dziecka będzie na pewno udział w obozie językowym za granicą. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz organizować wakacji za granicą, aby Twoje dziecko zostało w kontakcie z angielskim. Jeżeli choć w niewielkim stopniu znasz ten język, to reszta nie stanowi problemu – po prostu przystąpcie do dzieła i bawcie się w wyjazd, wyjście do restauracji albo gotowanie, korzystając z angielskiego słownictwa.

To samo dotyczy prostych czynności i wspólnego spędzania czasu, np. spaceru do lasu. Maluch może nazywać to, co widzi, po angielsku. Może też rysować i lepić swoje wspomnienia ze wspólnych spacerów, a potem opowiadać po angielsku o tym, co zrobiło. Nawet jeżeli nie znacie wszystkich słówek – od czego są słowniki. 😉 Wspólne spędzanie czasu to też czytanie po angielsku – książki, które będzie się przyjemnie czytać, znajdziecie tutaj: Książki po angielsku dla dzieci.

Wiecie, że możecie przerobić tradycyjne gry na angielski? Chociażby prosta gra karciana w wojnę może przynieść szereg korzyści. Zwycięzca wygrywa słówko czy zdanie do ułożenia. W Stacji Język Kids to hit ostatnich miesięcy. Na jednych zajęciach drugoklasiści ułożyli ponad 170 zdań w ciągu jednej gry.

Wszystkim rodzicom, którzy mają chęć się kreatywnie pobawić z dziećmi, wykorzystując przy tym angielski, niezmiennie polecamy sposoby, które zawarłyśmy w tekście: Angielski w domu za darmo.

Budżetowe, a przy tym kreatywne pomysły na zabawę z dziećmi czekają!

PS Drodzy dorośli uczniowie! Oczywiście, że o Was nie zapomniałyśmy. Was również zapraszamy na wakacyjne kursy, a we własnym zakresie – aby pozostać w kontakcie z angielskim – polecamy:

  • Oglądanie seriali po angielsku
  • Mówienie do siebie – do lustra czy pod nosem, szukanie kontrargumentów do swoich przekonań
  • Gotowanie z przepisów napisanych po angielsku
  • Czytanie portali plotkarskich, np. The Sun, jeśli pragniecie odmóżdżającej lektury
  • Znalezienie kilku wyrażeń po angielsku, którymi zagniecie swoich nauczycieli po powrocie.

Powodzenia!

5 1 vote
Article Rating