Nowe podręczniki, specjalne materiały edukacyjne, a dla najmłodszych może zabawki śpiewające po angielsku? Rynek oferuje mnóstwo rozwiązań, dzięki którym Twoja pociecha przyswoi język angielski „jeszcze lepiej” i „jeszcze szybciej”, a same nowe fanty mają zapewnić mu odpowiedni rozwój.

A Ty patrzysz na swój domowy budżet w tym miesiącu i – choć chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej – nie masz wolnych środków na to, by znowu kupić mu coś nowego.

Nie martw się! Wiesz, ile musisz wydać na to, by Twoje dziecko w rozwijający i ciekawy dla niego sposób uczyło się języka angielskiego w domu? By chętnie bawiło się „w angielski” i poznawało nowe słowa?

Zero złotych.

Już za chwilę poznasz kilka sposobów na to, by z tego, co macie w domu, urządzić ekscytującą zabawę połączoną z nauką angielskiego. Wielki recykling zabaw i zabawek nadciąga!

Zabawa w angielski w domu – co musisz wiedzieć?

Nie wydasz przy tym ani grosza, ale ważne jest Twoje zaangażowanie. Samo się to nie zrobi – wyjdź z inicjatywą i towarzysz maluchowi przy pierwszych zabawach z angielskim w domu. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko, to bardzo prawdopodobne, że Twoje pociechy zechcą się bawić ze sobą. Jedynak może potrzebować Twojego aktywnego towarzystwa.

Do zabawy z dzieckiem “w angielski” nie musisz perfekcyjnie znać angielskiego. Jeśli choć trochę się nim posługujesz, będzie Ci łatwiej. A co, jeżeli nie? Przy odrobinie chęci też to ogarniesz, bo na szczęście istnieją słowniki. I to takie, w których sprawdzisz nie tylko tłumaczenie wyrazu, ale i jego wymowę. W końcu nie chcesz, by Twoje dziecko mówiło beer – piwo zamiast bear – niedźwiedź.

Gry i zabawki, które ma prawie każde dziecko – co wykorzystać do nauki angielskiego?

  • Wszystkie gry zręcznościowe typu bierki, jenga, krzesełka itp.

Dodatkowy sprzęt, którego potrzebujecie, to kartka i długopis.

Uczestnik mówi wylosowane słowo i jak zrobi to poprawnie, wyciąga klocek, bierkę lub dokłada krzesełko. To banalne urozmaicenie gry, a dzieci dużo chętniej wtedy utrwalają słówka.

Starsze dzieci mogą układać zdania z wylosowanym wyrazem czy podawać synonimy itp. Konieczność skupienia się na grze zręcznościowej pomaga im utrzymać koncentrację.  Element grywalizacji i rywalizacji z rodzicem lub rodzeństwem wzmacnia motywację, a pojawiające się przy tym emocje również wspomagają zapamiętywanie. Najważniejsze jednak jest to, że dziecko się bawi i fajnie spędza czas – nie czuje, że się uczy!

Aby urozmaicić losowanie karteczek, polecamy napisanie wyrazów na żółtych paskach i włożenie do pudełka na frytki. Białe pogniecione karteczki mogą robić za popcorn – dla dorosłego to coś zbędnego, ale dzieciakom sprawia to frajdę.

  • Chińczyk, warcaby, grzybobranie i jakakolwiek inna prosta gra planszowa

Przed przesunięciem pionka o wyrzuconą liczbę oczek trzeba nazwać/przeczytać wylosowane słowo. Urozmaiceniem będzie gra na dwie kostki. Pierwsza tradycyjnie wskazuje liczbę pól, druga jest oklejona obrazkami lub wyrazami. Zamiast losowania dziecko rzuca kostką.

To dobra okazja do tego, by zachęcić dziecko do ruchu i dodać drobne zadania do wykonania (touch your toes, jump itp).

Jak zrobić kostkę z obrazkami dla dziecka?

Świetnie sprawdzają się plastikowe dmuchane klocki, bo można po nich pisać zmywalnym markerem (takim jak do tablic) albo okleić. Kostkę zrobisz też z bloku technicznego. Nie lubisz wycinać? Oklej pudełko od herbaty i też dacie radę. 🙂

  • Gra podłogowa z żywymi pionkami

Na zajęciach dzieci uwielbiają tę aktywność.  Nie trzeba kupować profesjonalnych mat z angielskimi słówkami. Można ją zrobić samemu.

Potrzebne Ci będą:

  • sznurek/taśma malarska,
  • kostka,
  • karteczki z obrazkami/słówkami.

Ze sznurka lub taśmy malarskiej obok układamy karty  z wyrazami. Zadaniem dziecka jest skakanie po polach według wyrzuconej liczby oczek  i nazywanie kart, które znajdują się przy polu, na którym stoi.

Ważne: w Stacji Język mamy maty antypoślizgowe, które są w pełni bezpieczne. Jednak jeśli nie masz takich sprzętów w domu – i nic dziwnego 😉 – to warto przypilnować maluchów, by skakały po kartkach ze słówkami, a po podłodze i dywanie.

Przy takiej grze warto zrobić dodatkowe pola typu utrata kolejki czy dodatkowy rzut kostką.

Skąd wziąć kartki z obrazkami do gier?

  • najłatwiejsza opcja- wydrukować. Polecamy stronę: https://www.anglomaniacy.pl/vocabulary-printables.htm
  • zrobić wspólnie z dzieckiem – narysować lub wykorzystać kolorowanki
  • wykorzystać stare czy zniszczone książeczki, które miały pójść do kosza – wycinamy z nich obrazki i gotowe.

Inne gry, które łatwo zmienić w zabawki do nauki angielskiego, to te, w których zasady są takie same jak po polsku. Świetnie sprawdzą się Dobble i gry oparte na mechanice memory.

Mamy nadzieję, że dzięki pomysłom z tego wpisu spędzicie ciekawie czas ze swoimi dziećmi, a przy okazji zachęcicie je do ciekawej nauki angielskiego w domu. No i odłożycie w czasie zakup kolejnej zabawki, która ma służyć do nauki języka. 🙂

5 1 vote
Article Rating