Uczenie się języka obcego przez aplikację na telefon – zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są plusy tego sposobu nauki oraz jakie czyhają tam na Ciebie pułapki.

Plusy aplikacji do nauki języka obcego


Aplikacja do nauki języka obcego jest świetnym sposobem na to, aby być w stałym kontakcie z językiem. Smartfony w dłoniach trzymamy bardzo często. Dlatego możemy wypracować sobie nawyk, by choć raz dziennie, zamiast wejść na Instagram, odpalać apkę i przez kilka minut porobić językowe ćwiczenia.


Wiele aplikacji daje możliwość ustawienia sobie przez użytkownika powiadomienia, które będzie się pojawiać o określonej porze. Dzięki temu wszyscy zapominalscy będą spokojni – nie stracą „żyć” które zyskuje się za codzienne korzystanie z takiej aplikacji.


Te „życia”, podia, serduszka i inne punkty, którymi aplikacja nagradza ucznia za naukę, to dobra opcja dla wszystkich, którzy lubią nutkę grywalizacji w zdobywaniu wiedzy. Co prawda tutaj konkuruje się bardziej ze sobą samym, ale nawet to pomaga w codziennej nauce i kształtowaniu nawyku. Jeżeli zobaczysz, przez ile dni regularnie robisz ćwiczenia, nie zechcesz przerywać tego łańcucha sukcesu. 🙂 To świetny czynnik motywujący do nauki.


Aplikacja vs nauczyciel, czyli słów kilka o minusach aplikacji

Jak się pewnie domyślasz, aplikacje do nauki języków obcych nie są doskonałe. Jako lektorki widzimy w nich kilka wad, których warto być świadomym, przystępując do poszerzania wiedzy w ten sposób.


Aplikacja nie zna potrzeb użytkownika i nie określi ich tak precyzyjnie jak nauczyciel, który ma opcję porozmawiać z uczniem. Oczywiście można dobrać aplikację pod swoje potrzeby i upodobania, ale jako osoba początkująca łatwiej zbłądzić, niż dostosować takie narzędzie do siebie. Choćby dlatego warto to oddać w czyjeś ręce.


Bardzo ważne jest to, że nauczyciel może poprawić ucznia. Pomyślisz, że aplikacje przecież też to robią, bo nie zaliczają danego zadania, jeżeli jest wykonane niepoprawnie. Owszem, jednak to nauczyciel wyjaśni Ci, gdzie tkwi błąd i powie, nad czym możesz popracować. Takiej informacji zwrotnej nie sposób dostać od prostej aplikacji, z pomocą której powtarzasz słówka.


Z drugiej strony – choć aplikacje się rozwijają – mogą wytknąć Ci błąd tam, gdzie go nie ma. Pamiętaj, że aplikacja to wciąż tylko algorytm. Nie zawsze ma wgrane wszystkie poprawne odpowiedzi albo nie ma wgranych wszystkich poprawnych opcji odpowiedzi. Na pewnym etapie będziesz w stanie wyrazić jeden koncept na kilka sposobów, ale aplikacja Ci tego nie umożliwi, uznając tylko jedną odpowiedź za prawidłową.


Praca z grupą albo/i z nauczycielem daje wspaniałą różnorodność w nauce języka obcego. Aplikacje natomiast zapewniają wąski zakres tej różnorodności, więc mózg otrzymuje tylko jeden albo kilka bodźców – chyba że korzysta się z kilku aplikacji, za sprawą których rozwiązuje się zadania w różnej formie. Dobry lektor dostosuje formy zadań do typu ucznia, a także będzie te formy mieszał, jeżeli uzna to za przydatne.

W nauce języków obcych niebagatelną rolę pełni mówienie. Niestety, aplikacje nie uczą mówić. Choć oprogramowanie dostarczy Ci informacji, jak wymówić dane słowo czy zdanie, to nie podejmiesz z nim dialogu i nie porozmawiasz z nim na codzienne albo głębokie tematy. A to jest bardzo istotne w praktycznym korzystaniu z języka, na którym na pewno bardzo Ci zależy.


O tym, dlaczego wymowa jest ważna w nauce języków obcych, możesz usłyszeć w poniższej rozmowie:


Czy korzystać z apek do nauki języków obcych?


Czy wspomniane wyżej minusy mają Cię zniechęcić do używania aplikacji do nauki języków obcych? Absolutnie nie. Lepiej używać aplikacji niż czekać na cud, który sprawi, że wiedza sama wejdzie do głowy. Korzystanie z takich aplikacji ma nieco rozrywkowy charakter, dzięki czemu połączysz przyjemne z pożytecznym. Twój mózg również Ci za to podziękuje, w końcu 10-minutowa sesja z apką do języków obcych lepiej na niego zadziała, niż bezużyteczna wizyta w social mediach, z którymi każdy z nas się zmaga.


A więc instaluj wybraną aplikację i do dzieła! A potem pamiętaj o innych sposobach na naukę. 😊


0 0 votes
Article Rating