Czy to kolejny rok, w którym zastanawiasz się, co kupić pod choinkę dzieciom? Twoje pociechy pewnie zdradzą Ci swoje prezentowe marzenia, ale w przypadku innych dzieci może być Ci o wiele trudniej dobrać świąteczny podarek.
Jeżeli wiesz, że maluchy uczą się angielskiego, Twój problem właśnie zostaje rozwiązany! W tym tekście znajdziesz kilka propozycji gier, które będą edukacyjnymi prezentami i stoją na różnych półkach cenowych.
Gry planszowe po angielsku na prezent
Nasze propozycje wykorzystacie zarówno bawiąc się po polsku, jak i po angielsku. Ich dodatkową zaletą jest to, że rosną wraz z dziećmi, a więc można ich używać przez kilka lat.
Dobble
To gra, która ma dużo opcji tematycznych. Znajdziesz takie ze zwierzętami, Minionkami, postaciami z Harry’ego Pottera czy Psiego Patrolu. Jak grać, wspierając przy tym naukę angielskiego? Kiedy gracz nazwie element wspólny dla kart widocznych na stole, zabiera kartę do swojej puli. Na tym etapie dodajecie żetony i za powiedzenie słówka po angielsku gracz otrzymuje dodatkowy punkt.
Dobble wspierają rozwój spostrzegawczości, refleks i uważność. Nie chcemy Cię martwić, ale dorośli w starciu z dziećmi w tę grę niemal nie mają szans. 😉
Gry typu memory i SNAP
Podobnie jak Dobble, gry typu memory są niezależne językowo. Jeżeli traficie na grę, na kartach której widnieją angielskie nazwy, nie trzeba się o to martwić. Dzieci „czytają” słowo jak obraz. Dzięki temu później łatwiej jest im zrozumieć, że w obcym języku inaczej piszemy, a inaczej czytamy.
Przy okazji rozwiejmy mit, że memory i SNAP są tylko dla maluszków. Wystarczy urozmaicić rozgrywkę – na wyższych poziomach zaawansowania zagrajcie na dodatkowe punkty. Jak robimy to na zajęciach w Stacji? Po znalezieniu pary gracz ma np. 30 sekund na powiedzenie jak największej liczby słów/zdań związanych z odnalezioną parą. Wypróbujcie koniecznie.
Dixit lub inne story cards
To karty z pięknymi ilustracjami, które wykorzystacie podobnie jak Story Cubes. Dla najmłodszych będzie to świetny wstęp do przygody z opowiadaniem historii. Z taką grą pobawicie się też w zgadywanki i skojarzenia: rozłóżcie kilka kart (im więcej tym trudniej) i po kolei opowiadajcie o skojarzeniach z daną kartą. Zadaniem pozostałych graczy jest wskazanie opisywanej karty.
Story Cubes
Story Cubes to kostki z ikonkami o różnej tematyce. Pobawicie się z nimi w skojarzenia, opowiecie historie czy poukładacie zdania. Story Cubes pobudzają kreatywność i rozbudzają wyobraźnię. Nie musisz wymagać od dziecka, aby całe zdania mówiło po angielsku, wystarczą pojedyncze słówka wplecione w historię. Zasada przy planszówkach jest taka, że nie zabieramy dziecku radości z gry, przekształcając ją w odpytywanie. Bo gra ma być frajdą, a nauka czy powtórka angielskiego to tylko dodatek.
Brainbox
W oryginalnej odsłonie znajdziecie zaawansowane słownictwo, więc tę grę polecamy starszym dzieciom – najwcześniej od trzeciej klasy.
Rozgrywka składa się z kilku etapów. Przyglądamy się obrazkowi, następnie rzucamy kostką, a przeciwnik – lub jedna wybrana z grupy osoba – czyta pytanie z tyłu karty, zgodne z liczbą wyrzuconych oczek. Pytania dotyczą tego, co znajdowało się na obrazku. To świetne ćwiczenie zapamiętywania i koncentracji. Trudne słowa, które pojawiają się w Brainbox, skłonią graczy do poszukiwania słów w słowniku i zrobienia fiszek.
Lubisz zadania typu DIY? Grę tego typu można też stworzyć samemu. Zabawę zrealizujecie też w najprostszej wersji, w której nie trzeba mieć nawet kart, bo wystarczy dowolna książka czy obrazek. Patrzymy, zapamiętujemy a przeciwnik wymyśla pytania dotyczące obrazka.
Jeżeli jesteście naszymi uczniami albo rodzicami naszych uczniów, pewnie mieszkacie w Bydgoszczy. Polecamy więc Centrum Gier Pegaz, w którym znajdziecie większość wspomnianych tytułów. Gry dostępne są też w Tigerze, w księgarniach i sklepach z zabawkami dla dzieci. Jedna gra to wydatek pomiędzy 30 a 100 zł.
Udanej zabawy!