17 marca to narodowe święto w Irlandii i Irlandii Północnej, które obchodzone jest także w wielu innych krajach – te, wraz ze wzrostem popularności kultury celtyckiej, postanowiły świętować Dzień św. Patryka. Tego dnia trwa tam zielona fiesta, której warto choć raz doświadczyć na własnej skórze!


Wiemy jednak, że nie każdemu będzie to dane – dlatego prezentujemy tutaj choć namiastkę tego, czego można doświadczyć w Irlandii i Irlandii Północnej podczas tych obchodów. Sprawdź z nami, jakie tradycje towarzyszą Dniu św. Patryka.

Koniczyna – shamrock


To symbol Irlandii, który na ulicach Irlandii i Irlandii Północnej można dostrzec szczególnie w Dzień św. Patryka. Oczywiście jest to związane z legendą. Podobno za sprawą trójlistnej koniczyny św. Patryk próbował zobrazować chrześcijanom postać Trójcy Świętej. Narodowe święto Irlandii jest doskonałą okazją, by symbol był dostrzegalny niemal wszędzie – Irlandczycy chętnie przypinają go na swoje ubrania.


Alkohole z okazji Dnia św. Patryka

Jednym z najbardziej kojarzonych zwyczajów związanych z Dniem św. Patryka jest zielone piwo (z dodatkiem barwnika). Nie jest to jednak irlandzka tradycja, a zwyczaj powstały w USA na przełomie XIX i XX wieku – wprowadzili go tam Irlandczycy, którzy wyemigrowali ze swojego kraju. Zielone piwo bardzo dobrze się przyjęło i cieszy się sporym powodzeniem podczas obchodów.


Bliższe tradycji Irlandii jest picie whiskey, co znajduje odzwierciedlenie również podczas obchodów Dnia św. Patryka. Irlandczycy zwracają uwagę, by nalewana whiskey zapełniała całą szklankę i ma to związek z pewną legendą. Podobno któregoś razu św. Patryk nastraszył karczmarkę, która nie nalewała do pełna, że w jej karczmie pojawią się potwory. Od tej pory kobieta już nigdy nie oszczędzała na laniu whiskey.

Parady, marsze i fiesta

Parady to nieodłączny element tego święta. Biorą w nich udział zarówno piesi, jak i grupy i stowarzyszenia na specjalnych platformach, na których pokazują swoje możliwości. Zobaczycie tam zespoły taneczne, usłyszycie orkiestry i doświadczycie wielu innych atrakcji. Wiele osób decyduje się w to święto odziać w zielone ubrania, a na głowy włożyć ogromne zielone kapelusze.


Zielony kolor rządzi!

Od wielu lat jedną z tradycji związanych z narodowym świętem Irlandii jest oświetlanie różnych miejsc na zielono. I tak zieloną poświatę zyskuje w ten dzień wodospad Niagara, London Eye czy wieża telewizyjna w Berlinie. Znajdzie się też polski akcent – na zielono oświetlony jest np. Ratusz w Poznaniu. W niektórych miejscach farbuje się też rzeki. Zielony to kolor wiosny, a ta w Dzień św. Patryka nadchodzi już wielkimi krokami.

17 marca to dzień wolny od pracy dla prawie wszystkich mieszkańców Irlandii – oprócz tych, których pracą jest ratowanie życia ludzkiego czy… prowadzenie pubu, który w taki dzień musi być oczywiście czynny. Stacja Język też będzie otwarta, by świętować razem z Wami. Na zajęciach możecie spodziewać się zielonych akcentów. 😊

5 1 vote
Article Rating