Termin mindfulness jest w Polsce używany w brzmieniu angielskim lub tłumaczony jako uważność czy uważna obecność. Liczne badania pokazują, że systematyczna praktyka uważności pozytywnie wpływa na nasz dobrostan psychiczny oraz zdrowie.

Eline Snel, Uważność i spokój żabki, Warszawa 2015.

Najprościej mówiąc, uważność to bycie tu i teraz, to pełnia obecności. Niestety, żyjemy w ciągłym pędzie. Często jesteśmy zestresowani i przebodźcowani, łatwiej więc o niepokój i roztargnienie. Coraz więcej osób zaczyna interesować się praktykowaniem uważności – i słusznie!

Dzięki praktyce uważności zaspokajamy potrzebę zarówno duchowego, jak i fizycznego spokoju. Warto pamiętać, że wszyscy z natury ludzkiej jesteśmy ciekawscy i uważni, a uczenie się jest jedną z naszych potrzeb. Wyraźniej niż u dorosłych widać to u dzieci.

I to właśnie dla nich wprowadzamy techniki mindfulness na zajęciach w Stacji Język.

Uważność dodaje dzieciom pewności siebie

O ile zwiększenie koncentracji dzieci za sprawą technik mindfullness pewnie Cię nie dziwi, o tyle zaskakujący może być fakt, że ćwiczenie uważności jest w stanie dodać dzieciom pewności siebie. Dzieje się tak dzięki samoświadomości i umiejętności wyciszenia się czy kontrolowania oddechu w trudnych sytuacjach: na sprawdzianach, podczas egzaminów czy kłótni z przyjacielem.

Uważność i kontrola oddechu w życiu codziennym pomagają nie tylko w negatywnych sytuacjach, ale są związane ze wszystkimi uczuciami: złością, smutkiem, strachem oraz radością. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i nas, dorosłych.

Autorka książki “Uważność i spokój żabki” zauważa, że pierwszym i najważniejszym krokiem do świadomego reagowania na ciężkie czy stresujące sytuacje jest świadome zatrzymywanie i koncentracja na oddechu. Warto więc poświęcić temu codziennie kilka minut, wykonując przyjemne ćwiczenia czy grając w gry poprawiające naszą umiejętność koncentrowania się.

Jak praktykujemy mindfulness w Stacji na zajęciach z angielskiego?

Oto kilka z aktywności, które stosujemy. Niektóre z nich z powodzeniem wykonasz w domu ze swoim dzieckiem. Wesprzesz w ten sposób malucha w nauce, spędzicie razem trochę czasu, a przy okazji może i Ty odrobinę obniżysz poziom codziennego stresu.

  • labirynt – albo wydrukowany, albo wyświetlany na tablicy. Dzieci wzrokiem lub palcem szukają drogi;
  • odszukiwanie różnic – pokazujemy dzieciom dwa obrazki i wspólnie szukamy różnic;
  • zabawa w stylu „znajdź Wally’ego” – pokazujemy obrazek a dużą liczbą małych elementów, a odszukać trzeba jeden konkretny;
  • gra „Rach ciach” – na zajęciach trochę zmodyfikowaliśmy zasady tej popularnej wśród dzieci gry. Nie gramy na szybkość, tylko skupiamy się na zapamiętywaniu kolejności kolorów . Potem dzieci odwzorowują obrazek z karty na swoich koralikach. Swoją drogą – ta gra to hit, aż pięcioro uczniów z klas 1-5 poprosiło o tę grę na Dzień Dziecka po tym, jak zobaczyły to w Stacji Język 😉
  • muzyka relaksacyjna (ważne, by była bez słów, po cichu puszczona w tle np. podczas samodzielnego wykonywania ćwiczenia. Wtedy pomaga naszym uczniom się koncentrować);
  • Brain Box – są różne wersje językowe tej zabawy. Polega ona na zapamiętaniu jak największej liczby szczegółów z obrazka. Potem prowadzący zadaje pytania do tego, co uczniowie zapamiętali;
  • aplikacja GoNoodle  – to platforma z filmikami, trochę podobna do Youtube. Sprawdza się zarówno na rozgrzewkę, jak i podczas wyciszania się dzieci po energicznej grze. Jeżeli chcesz to zastosować w domu, na rozruch możesz włączyć rutyny taneczne, a do wyciszenia oddech węża.

W Stacji Język Kids techniki mindulness świetnie sprawdzają się podczas wyciszenia grupy lub gdy przechodzimy z aktywności dynamicznej (np. na macie) do statycznej (z książką, z trudniejszym zagadnieniem do omówienia).  Dzięki zaledwie dwóm minutom poświęconym jednej technice, nie tracimy czasu na standardowe uspokajanie grupy czy proszenie o koncentrację – to dzieje się samo!

Korzyści z praktykowania mindfulness

Mindfulness to nie tylko modny temat – to zestaw technik, które ułatwią Twojemu dziecku przyswoić wiedzę na zajęciach i lepiej współpracować ze swoimi emocjami. Uważnością Twojego malucha zajmiemy się podczas zajęć w Stacji, a Tobie na koniec podrzucamy jeszcze korzyści, które płyną z bycia uważnym:

  • większa koncentracja
  • opanowanie
  • zwiększenie uważności
  • relaks
  • samoświadomość
  • uspokojenie i wyciszenie
  • „otwarcie” głowy na nowe pomysły oraz naukę
  • zaangażowanie „tu i teraz”.

Powodzenia!

5 1 vote
Article Rating