Często można spotkać się z opinią, że w angielskim najważniejsze jest, „żeby się dogadać”. Na drugi plan schodzą kwestie poprawności gramatycznej i wymowy.

Poniekąd możemy się z tym zgodzić, bo są sytuacje, w których kluczowe będzie zdobycie albo przekazanie informacji – i jeśli ten cel zostaje spełniony, to znaczy, że nasz angielski również był wystarczający.

Ale czy to nie jest tak, że jednak chcemy od naszej znajomości języka obcego czegoś więcej?

Wymowa w języku angielskim

Jeżeli tylko mamy możliwość, powinniśmy od początku dbać o poprawną wymowę słów w języku angielskim. Choćby dlatego, żeby potem nie musieć naprawiać własnych błędów. Nie każdy musi być od razu być mistrzem i mieć doskonały akcent – brytyjski, amerykański albo australijski – ale dobrze byłoby dążyć do tego, żeby nasza wymowa była jak najbardziej zbliżona do poprawnej.

Jeśli od razu zainteresujemy się poprawną wymową różnych dźwięków z języka obcego, łatwiej będzie nam wyłapywać konkretne słowa z dłuższego przekazu – nawet, jeśli jeszcze nie zrozumiemy całości. Przyzwyczaimy się, że nasze „p” brzmi inaczej niż angielskie „p”, nasze „r” jest inne, twardsze niż to w angielszczyźnie.

W zasadzie cały system fonetyczny odbiega od tego, który znamy z ojczystego języka, więc musimy się nauczyć nowych dźwięków. Należy do nich np. „th”, którego uczymy się na początkowym etapie nauki, przy liczebnikach porządkowych. A to dopiero początek tej przygody.

Akcent wyrazowy w angielskim

Ważne jest też to, by pamiętać o odpowiednim akcencie. Homonimy w języku polskim wymawiamy tak samo: zarówno wtedy, gdy mówimy o zamku jako o budowli, jak i o zamku w drzwiach, akcent położymy w tym samym miejscu.

W angielskim czasem właśnie wymowa wskazuje na to, o czym mówi rozmówca. Czy mówi o prezencie, czy o prezentowaniu czegoś – to wywnioskujesz właśnie z akcentu.

Minilekcja z angielskiej wymowy

A teraz mamy dla Ciebie minilekcję angielskiego. Oto klasyki, które się przewijają – sprawdź w internetowym słowniku ich poprawną wymowę, powtórz na głos zapamiętaj!

peach vs pitch

pear vs peer

bear vs beer

bird vs beard

beach vs bitch

sheet vs shit

will vs wheel

pill vs peel

tough vs through

gigantic

basic

mustn’t

architecture

chemistry

history

chandelier

champagne

ideal

identity

identical

mountain

vegetables

comfortable

fruit

limb

lamb

sword

almond

womb

tomb rider

iron miden

ballet

genius

ingenius

indigenous

consious

conscientious.

5 1 vote
Article Rating