Czy 2021 będzie rokiem, w którym kartka z Twoim postanowieniem o porozumiewaniu się w języku obcym nie pokryje się kurzem po dwóch tygodniach? Może takim być! Przedstawiamy 10 sposobów, które Ci w tym pomogą. Jeżeli jesteś gotów na proces, a nie na natychmiastowe rezultaty, na pewno uznasz je za przydatne.

Jeśli lubisz słuchać podcastów, zachęcamy do wysłuchania 37. odcinka podcastu „Podkastynacja”, w którym Katarzyna Muszyńska opowiada o poniższych sposobach. CHCĘ POSŁUCHAĆ!

1. Znajdź motywację do nauki. Dlaczego chcesz to zrobić?

Jedną z najsilniejszych motywacji do nauki języka obcego jest konieczność posługiwania się nim w pracy albo wyjazd za granicę. To na pewno dobra motywacja zewnętrzna. Jednak bardzo często postanawiamy, że – ot, tak – chcielibyśmy umieć jakiś język. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy go umieć? Jeżeli ma Cię to wzbogacić wewnętrznie, chcesz trenować mózg, poznać nowych ludzi w szkole językowej – super! Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym wytrwasz. Jeśli jednak chcesz zrobić to tylko po to, bo chcesz komuś zaimponować albo tak naprawdę wcale nie jest Ci to potrzebne – z motywacją może być trudno.

2. Bądź regularny

To fundament owocnej pracy z językiem obcym. Ustal, jak często będziesz się uczyć – czy będzie to godzina w tygodniu w jednym bloku, czy może dwie sesje po 30 minut? Nie martw się, jeżeli nie masz wiele czasu na naukę. Ważne, by dobrze wykorzystać choćby kwadrans, który możesz uszczknąć z planu dnia. Chodzi o wyrobienie nawyku  i sprawienie, by nauka języka stała się dla Ciebie naturalną czynnością. Ważne więc, by powtarzać to możliwie często, bez zbędnego zastanawiania się, czy blok o danej długości ma sens. Każda długość jest dobra, kiedy nabierasz rozpędu.

3. Bądź cierpliwy. Nie poddawaj się zbyt szybko

Entuzjazm do nauki nie będzie Ci towarzyszył cały czas – nastaw się na to i już na początku ustal, co zrobisz, kiedy będziesz mieć słabszy dzień i motywację na poziomie podłogi. Może posłuchasz podcastu po angielsku albo obejrzysz serial bez polskiego lektora? Zrób najmniejszy możliwy krok.

Nie oczekuj też, że po tygodniu czy dwóch zobaczysz wspaniałe efekty. Nie przyjdą od razu – i jest to zupełnie normalne! Ciesz się z małych postępów, a jeżeli dobrze to na Ciebie działa – co jakiś czas nagrodź się za większy sukces.

Podczas zajęć w Stacji Język usłyszysz, że nie od razu Rzym zbudowano. Analogicznie: nie ma czegoś takiego jak nauka języka w 3 miesiące (link do shit czy hit). Aby jak najwięcej zostało Ci z niego w głowie, postaw na regularność i cierpliwość.

4. Przyzwyczaj się do siebie mówiącego w innym języku i praktykuj codziennie

Wiele osób ma blokadę przed mówieniem w języku obcym. Nic dziwnego, nie wydaje się to im naturalne. Ty też możesz mieć na początku wrażenie, że mówiąc np. po angielsku brzmisz dziwnie lub głupio. Nie zrażaj się! Przyzwyczaisz się szybciej, niż myślisz.

Mów do siebie po angielsku podczas codziennych czynności – na początku może być tylko w głowie, ale nie pozostawaj w niej na długo i odważ się odezwać na głos. Nazywaj rzeczy, które widzisz wokół siebie. Znajdź odpowiedniki słów, których używasz najczęściej. Stań przed lustrem i powiedz coś do siebie po angielsku. W końcu to przestanie być tak nietypowe. 😊

5. Znajdź metody, które Ci służą

Możemy być wzrokowcami, słuchowcami albo kinestetykami. Oznacza to, że najwięcej zapamiętujemy na bazie jednego ze zmysłów: wzroku, słuchu lub dotykając czegoś i będąc w ruchu. Niektórzy świetnie czerpią ze wszystkich tych sposobów.

A Ty jak lubisz się uczyć najbardziej? Zapamiętujesz dzięki kolorowym notatkom? Najwięcej łapiesz z wykładów i podcastów? A może najłatwiej Ci dotknąć jakiś przedmiot i go przy tym nazwać? Wybierając odpowiedni sposób, upraszczasz sobie drogę do nowego słownictwa i zapamiętywania określonych reguł.

6. Otaczaj się językiem

To prostsze niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza w języku angielskim, który jest wszędzie. Z łatwością odpalisz serial, włączysz BBC albo posłuchasz podcastu na interesujący Cię temat. Taki materiał może rozbrzmiewać w tle, a Ty w tym czasie zajmiesz się np. sprzątaniem. Nie musisz nawet świadomie słuchać tego, co dociera z głośników – ważne, że te dźwięki do Ciebie trafiają i osłuchujesz się z językiem.

7. Talent nie istnieje. Jest za to dobra robota

„Nie mam talentu do języków obcych” – niech to przestanie już być wymówką. Prawda jest taka, że nikt z nas takiego talentu nie ma. O ile można urodzić się obdarzonym wspaniałą barwą głosu, o tyle nikt z nas nie ma wyjątkowej struktury mózgu, która pozwalałaby szybciej przyswajać język obcy. To jest kwestia treningu i pracy, którą wkładamy w zdobywanie umiejętności.

8. Ucz się w przyjaznej atmosferze

Porzuć przyzwyczajenia ze szkoły i przestań kojarzyć naukę z nudą, karami i uczeniem się tylko do sprawdzianu. Nie rób sobie presji! Znajdź szkołę językową, w której na zajęciach panuje świetna atmosfera albo ucz się od uśmiechniętych, dowcipnych youtuberów. Potraktuj to jako czas dla siebie i przyjemność, która dodatkowo zaprocentuje w przyszłości. Miła atmosfera podczas nauki gwarantuje, że tak szybko się nie zniechęcisz i dłużej wytrwasz w postanowieniu.

9. Zapomnij o kompleksach

Nie lubimy popełniać błędów. Nic dziwnego, bo w szkole najczęściej groziła za to pała. Dobra wiadomość: już nie jesteś w szkole! Po prostu ucz się, pisz i mów. Nie rozmyślaj o tym, czy ważniejsze jest słownictwo, czy grama. Nie zastanawiaj się 10 razy, jakiego użyć czasu, by zapytać o to, o której odjeżdża autobus. Zanim się zastanowisz, autobus odjedzie, a Ty stracisz okazję do praktykowania języka. Oczywiście: poprawność językowa jest ważna, ale na samym początku, kiedy potrzebujesz wytrwać w postanowieniu, ważne jest działanie.

10. Znajdź dobrego nauczyciela i dobre materiały

W internecie znajdziesz informacje na każdym temat – właśnie po angielsku. Bez problemu zdobędziesz książki, czasopisma i poradniki na interesujący Cię temat. To doskonała okazja, by obcować z językiem.

Chcąc nauczyć się gramatyki, będziesz potrzebować dobrych materiałów – skoro już poświęcasz czas na rozwój, niech to będzie rozwój w dobrym kierunku. Jeżeli się uczyć, to poprawnie! Świetnym wyborem będzie praca z lektorem, który podsunie Ci sprawdzone materiały i poprowadzi przez proces nauki języka obcego. Jeśli zaś nie możesz w tej chwili pozwolić sobie na takie zajęcia, to może chociaż jednorazowa konsultacja, dzięki której zaopatrzysz się w dobre źródła? Pomyśl, co najbardziej Ci się przyda i znajdź osobę, która wesprze Cię w zdobywaniu materiałów do nauki.

Trzymamy za Ciebie kciuki! Nauka języka obcego to proces, który wymaga pracy, ale też daje olbrzymią radość i satysfakcję. Pogadamy w grudniu, czy widzisz postępy! 😊

0 0 votes
Article Rating